Aktualna sytuacja wielu z nas na jakiś czas zmusiła do rezygnacji z treningu, lub wykonywania go w warunkach domowych z mocno ograniczonym sprzętem. Niebawem jednak siłownie zostaną znów otwarte i wielu z nas zdecyduje się wrócić do regularnych ćwiczeń. Sprawdź jak zaplanować powrót do ćwiczeń aby uniknąć popularnych błędów i zrobić to bezpiecznie.

1. Wybierz odpowiednią dla siebie aktywność.

Pamiętaj że tylko regularne treningi są w stanie przynieść oczekiwane rezultaty. Dlatego postaw na aktywność która będzie sprawiała Ci przyjemność. Nie ważne czy lubisz spacery, jazdę na rowerze czy pływanie, ważne abyś nie musiał zmuszać się do wykonania każdej jednostki treningowej. Pozytywne podejście pomoże przełamać początkowe trudności i wyrobi nawyk regularnego trenowania.

2. Mierz siły na zamiary

Początkowy okres powrotu na siłownie powinien zawierać w planie czas na adaptacje i wprowadzenie organizmu stopniowo w tryb regularnych treningów. Pamiętaj, to że przed przerwą ćwiczyłeś codziennie nie znaczy, że Twój organizm poradzi sobie z taką samą ilością jednostek treningowych, po okresie lżejszych treningów lub totalnego lenistwa. Podejdź rozsądnie do tematu. Ilość ćwiczeń i długość treningu zwiększaj stopniowo. Dzięki takiemu podejściu unikniesz przetrenowania. Nieodpowiednio dobrany plan treningowy może prowadzić do osłabienia odporności, problemów ze snem, czy też przewlekłego zmęczenia.

3. Odpoczywaj

Regularny trening to dla organizmu obciążenie z którym musi sobie poradzić. Pamiętaj więc o regeneracji która powinna być nieodłącznym elementem dobrze rozpisanego planu treningowego. Dorosły człowiek powinien spać minimum osiem godzin dziennie. Dobry, nieprzerwany sen wspomaga regenerację, ale również ma wpływ na utrzymanie prawidłowej wagi. Warto również zadbać o dobre warunki do snu. Na początek wystarczy wygodne łóżko i zaciemnione pomieszczenie.