W ostatnich latach przewlekłe zapalenie tarczycy to coraz bardziej powszechny problem. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Choroba może pojawić się w różnym wieku, a do jej powstania mogą przyczynić się skłonności genetyczne, jak również czynniki środowiskowe (przede wszystkim stres).

Co to jest Hashimoto?

Choroba Hashimoto ma podłoże autoimmunologiczne. Układ immunologiczny w normalnych warunkach chroni organizm przed zakażeniem, natomiast w przypadku przewlekłego zapalenia tarczycy produkuje przeciwciała przeciwko własnej tarczycy. Skutkuje to przewlekłym stanem zapalnym, zmniejszeniem produkcji hormonów, a w efekcie uszkodzeniem gruczołu.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Warto zaznaczyć że hormony tarczycy wpływają na wiele procesów metabolicznych, posiadają receptory w każdej komórce organizmu. Objawy które powinny skłonić nas do wykonania badań tarczycy to między innymi:

 • Chroniczne zmęczenie
 • Senność
 • Zaburzenia cyklu miesiączkowego
 • Przyrost masy ciała
 • Skłonność do powstawania obrzęków
 • Problemy z pamięcią i koncentracją
 • Wypadanie włosów

Jakie badania wykonać?

Objawy są zależne od stopnia rozwoju choroby, w początkowych fazach organizm może nie dawać sygnałów. Jeśli w rodzinie wystąpiły choroby tarczycy warto regularnie wykonać podstawowe badania krwi. Diagnostyka w kierunku Hashimoto obejmuje:

 • Badanie TSH (hormonu tyreotropowego)
 • Badania ft4 (tyroksyny wolnej)
 • Badanie antyTPO
 • Badanie ATG
 • USG tarczycy

Jaką aktywność wybrać przy Hashimoto?

Pierwszy i najważniejszy czynnik który musimy wziąć pod uwagę przy doborze programu treningowego to aktualne WYNIKI BADAŃ.

 • Jeśli zostało już wprowadzone leczenie, Twoje wyniki mieszczą się w normach a samopoczucie jest dobre, to w zasadzie każdy rodzaj umiarkowanego wysiłku fizycznego może pojawić się w planie. Szczególnie polecam: spacery, basen, jogę, trening siłowy. Pamiętaj aby aktywność rozpocząć od jednej jednostki treningowej w tygodniu, następnie obserwuj organizm, wykonuj regularnie wyniki i stopniowo dodawaj do planu kolejne dni treningowe. Zaskoczenie organizmu w początkowej fazie planu treningowego, kilkoma jednostkami treningowymi w tygodniu, nie będzie dobrym pomysłem nawet dla zdrowej osoby.

 • W przypadku gdy dopiero rozpoczynasz leczenie a Twoje samopoczucie nadal nie jest na zadowalającym poziomie. Na co dzień towarzyszą Ci: obrzęki, bóle stawów i mięśni, większe zmęczenie, osłabiona wydolność, będąca efektem stanu zapalnego tarczycy, warto skupić się przede wszystkim na jednostkach kardio o lekkiej i średniej intensywności. Mam na myśli spacery, jazdę na rowerze, basen. Pamiętaj, że pod wpływem źle dobranej aktywności fizycznej bóle i obrzęki mogą się nasilić, stan zapalny będzie się pogłębiać. W takiej sytuacji aby przyspieszyć proces redukcji zbędnej ilości tkanki tłuszczowej, warto skupić się na odpowiednio zbilansowanej diecie. Najbezpieczniej jest wstrzymać się z intensywnym treningiem do momentu, aż wprowadzone leczenie zacznie przynosić efekty, przekładając się na lepsze samopoczucie.

Pamiętaj!

Hashimoto u wielu osób pojawia się równolegle z insulinoopornością, u niektórych kobiet współwystępuje z PCOS. Wszystkie wymienione jednostki chorobowe sprzyjają powstawaniu nadwagi. Aby redukcja nie miała negatywnego wpływu na stan zdrowia, warto skorzystać z porady doświadczonego trenera personalnego i dietetyka. Pamiętaj że trener na początku współpracy powinien przeprowadzić z Tobą dokładny wywiad, powinien wymagać również aktualnych wyników badań. W tej specyficznej sytuacji plan treningu musi skupiać się na obserwacji reakcji organizmu. Nie polecam korzystać z planów kopiowanych z internetu. Trening z Hashimoto w szczególności wymaga indywidualnego podejścia.